I rewrote the last paragraph on prices in the previous chapter.

Style: Historical Author: Wang ZixuWords: 1069Update Time: 24/01/12 18:53:02
Before I posted it, I looked at the content and felt that it might not be clear enough, but it was very verbose when it was made clear.

Later, after reading everyone's comments, I found that it was still not clear enough, so I made a slight change and added a few hundred words.

In particular, 15 yuan a month is what the protagonist prepares for his company, not the minimum salary standard for the Ming Empire.

The author himself was really out of his mind and used the protagonist's one-year salary to calculate the worker's monthly income.

In addition, the author really feels a little emotional that ordinary people in modern times not only do not know the living standards of the lower class people in the early industrial era, but also cannot imagine what the modern minimum living standard is like.

For example, our current minimum wage standard is 1,500 to 2,000.

Ordinary cities...even children from rural families may feel that they are just starving to death when they see this number.

But in fact, the standard for not starving to death is about 300 yuan, which should actually be less than 300 yuan.

When the author was at his worst, he spent less than ten dollars a day.

The scene of eating instant noodles is often used on TV to show a person's misery and poverty. In fact, it is basically the modern "why not eat minced meat".

A box of instant noodles costs at least three yuan, right?

First of all, three yuan can buy a pound of rice.

But more importantly, you can buy one or even two kilograms of dried noodles during the special price.

Two pounds of dried noodles is 1,000 grams, which is equivalent to ten packs of instant noodles.

Add tap water in batches and cook it. It can theoretically be eaten for three days.

If you drink a box of instant noodles and finish it in one meal, this person is still not miserable enough.

Steamed buns with spicy strips and pickles are also luxuries.

Steamed buns cost at least 50 cents each, and at least two are required for a meal. Add spicy strips and pickles, and three yuan is enough for a day.

People who are really miserable are eating dried noodles, but those who eat instant noodles are not miserable enough.

A bucket of instant noodles weighs just over 100 grams in total. 500 grams is a pound, which translates to about 15 yuan per pound.

Most of the time, the price of pork is only more than ten yuan per pound. This is pure fresh meat, and frozen chicken legs are half the price.

If you can eat buckets of instant noodles, you can eat stewed meat and chicken. A bucket of instant noodles can be exchanged for half a catty of frozen chicken legs.

With an income of 1,500 to 2,000, one can buy 100 kilograms of pork, 300 kilograms of frozen chicken legs, or 600 to 1,000 kilograms of noodles.

On average, I eat 3 kilograms of pork, 10 kilograms of chicken legs, 20 to 30 kilograms of noodles, or 3 to 10 kilograms of instant noodles every day.

The standard of not starving to death mentioned in the book is the standard of living on less than 300 yuan a month and having to eat only noodles.

It’s not what everyone imagines, but you still feel miserable after eating instant noodles, which seems to be the standard of starving to death.

Moving on, there is also renting a house.

Many people may think that if several people share a house and each person has a house, it is already more economical.

But have you ever rented a dormitory?

Just like school, or even worse than school, six bunk beds in one house, or even twelve bunk beds? Even a triple bunk bed?

One bed per person, or even one bed for a period of time?

"Hot bunk" refers to a bed that is rented by time. When the person gets up, the bed is still hot and you just lie down.

Want to lay a floor? Where can I find a place to lay the floor for you? You take up at least the space of a bunk bed.